0b548eec-5e10-4823-accd-6aac166593d2

Dzień kolorowej skarpetki w klasie Ic

W dniu obchodów Światowego Dnia Zespołu Downa i Kolorowej Skarpetki, w naszej szkole odbyła się niecodzienna lekcja otwarta. Uczestniczyli w niej rodzice, nauczyciele oraz dyrekcja szkoły. Celem lekcji było kształtowanie umiejętności akceptacji i szacunku wobec osób z Zespołem Downa, a także  wzbudzenie wśród uczniów uczuć pozytywnych: empatii, potrzeby niesienia pomocy drugiemu człowiekowi, współczucia, poczucia odpowiedzialności za drugiego człowieka.

To właśnie w tym dniu uczniowie przyszli do szkoły w dwóch różnych, kolorowych skarpetkach, co było symbolem solidarności z osobami z Zespołem Downa.

Na zajęciach dzieci uczestniczyły w pogadance na temat osób z Zespołem Downa oraz miały okazję wysłuchać bajki terapeutycznej o skarpetce Fredzi. Uczniowie po wysłuchaniu bajki  zaprojektowali Fredzi wyjątkowego przyjaciela. Tym sposobem powstały przepiękne projekty kolorowych skarpetek. W trakcie zajęć dzieci brały udział we wspólnej zabawie ruchowej, mającej na celu podkreślenie wyjątkowości każdego człowieka. Dzięki tej lekcji, uczniowie zdobyli nową wiedzę na temat problemów z jakimi borykają się osoby z Zespołem Downa oraz dowiedzieli się o sposobach wsparcia ich w życiu codziennym.

Obchody Światowego Dnia Zespołu Downa i Kolorowej Skarpetki w naszej szkole były bardzo udane. Z pewnością przekazane wiadomości, a także szkolna gazetka będą przypominały uczniom, jak ważne jest poszanowanie i akceptacja różnorodności wśród ludzi. Był to doskonały moment do rozmów o wyjątkowości, integracji i akceptacji.

Ewelina Dębowska

Marta Bagińska